Absolwent zielonogórskiej polonistyki. Pracę magisterską napisał na temat Wiedźmina Andrzeja Sapkowskiego. Od roku 1987 jest członkiem stowarzyszenia Zielonogórski Klub Fantastyki „Ad Astra", a od roku 1999 jego prezesem. Organizuje ogólnopolskie konwenty (Bachanalia Fantastyczne i Polcony) oraz liczne pomniejsze inicjatyw (m.in. Watcony, Zombiewalki, festiwale gier). Za tę wieloletnią aktywność kulturalną wraz z klubem został nagrodzony Złotym Dukatem Lubuskim – nagrodą kulturalną marszałka lubuskiego (2009), a w roku 2022 otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Zielonej Góry, z kolei Gdański Klub Fantastyki przyznał mu nagrodę im. Krzysztofa Papierkowskiego (2017). Jest także laureatem ŚLĄKFY przyznawanej przez Śląski Klub Fantastyki (najstarszy w Polsce). Należy do grona elektorów nominujących polskich twórców fantastyki do Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego.
W latach 1995-2001 był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, ponadto współpracował z Radiem Eska oraz lubuskim oddziałem TVP (przez kilka lat należał do Rady Programowej tego oddziału). Od roku 2011 jest redaktorem i wydawcą zbiorów opowiadań o Zielonej Górze z cyklu „Fantazje Zielonogórskie” (do tej pory ukazało się 11 tomów tej antologii) i współautorem książek poświęconych lokalnej historii, a zrealizowany przez niego film promocyjny „Winobranie” został nagrodzony na Tour-Salonie w Poznaniu oraz uhonorowany w Zielonej Górze „Perłą Ziemi Lubuskiej”. Poza pracą dydaktyczną na uczelni prowadzi własną agencję reklamową specjalizującą się m.in. w produkcji gier planszowych. Jest pomysłodawcą kilku „planszówek”, w tworzeniu których brał udział na wszystkich etapach - od wymyślenia idei, rozpisania fabuły, opracowania mechaniki, testów, prac nad grafiką, aż po ich dystrybucję w wersji końcowej (pudełkowej). Ma na swoim koncie kilka publikacji naukowych, w tym współredakcję jednego z tomów pokonferencyjnych „Fantastyczności i cudowności”.
Z Uniwersytetem Zielonogórskim związany od roku 2019 - początkowo w charakterze wykładowcy nieetatowego, a obecnie jako starszy wykładowca (zatrudniony na pół etatu). Zajmując się popkulturą i fantastyką, pełni funkcję redaktora technicznego międzynarodowego pisma naukowego „International Journal of Slavic Studies".
Jako literaturoznawca prowadzi lub prowadził zajęcia dydaktyczne m.in. z zakresu polskiej współczesnej prozy fantastycznej, literatury i gier, historii literatury i kultury popularnej oraz mechaniki gier karcianych.