W dniu 21 listopada 2014r. w aulach Biblioteki Uniwersyteckiej odbyło się II Otwarte Zielonogórskie Dyktando z Języka Niemieckiego.

Organizatorami Dyktanda byli:

  1. TOWARZYSTWO SPOŁECZNO-KULTURALNE MNIEJSZOŚCI NIEMIECKIEJ W ZIELONEJ GÓRZE
  2. UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI
    INSTYTUT FILOLOGII GERMAŃSKIEJ
    CENTRUM TRANSFERU KULTURY EUROPEJSKIEJ
  3. PATRONAT HONOROWY objęła KONSUL GENERALNA RFN we Wrocławiu

Dyktando przeprowadzone zostało w pięciu grupach wiekowych:

  • grupa 1: uczniowie szkół podstawowych
  • grupa 2: uczniowie gimnazjów
  • grupa 3: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych
  • grupa 4: studenci
  • grupa 5: pozostali uczestnicy

 

W Dyktandzie wzięło udział 161 uczestników z województwa lubuskiego.  Jury w składzie:

  • Bolesław Gustaw Bernaczek – Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze
  • prof. UZ dr hab. Paweł Zimniak – Dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej UZ
  • dr Bogusława Husak - Centrum Transferu Kultury Europejskiej UZ

wyłoniło zwycięzców:

grupa 1 - uczniowie szkół podstawowych
     
Lp. Imię i nazwisko szkoła
1 Bartosz Oniszczuk Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 22 w Zielonej Górze
2 Michalina Frąckowiak Publiczna Szkoła Podstawowa im Janusza Korczaka w Czerwieńsku
3 Daniel Śmigielski Publiczna Szkoła Podstawowa im Janusza Korczaka w Czerwieńsku

 

grupa 2 - uczniowie gimnazjów

 
       
Lp. Imię i nazwisko szkoła  
1 Laura Hechler Gimnazjum nr 9 im. Szarych Szeregów w Gorzowie Wlkp.  
2 Michał Arkit Gimnazjum nr 7 w Zielonej Górze im. UNICEF w Zielonej Górze  
3 Tujek Klaudia Gimnazjum nr 2 w Sulechowie  

 

grupa 3 - uczniowie szkół ponadgimnazjalnych

     
Lp. Imię i nazwisko szkoła
1 Agata Fąfera V Liceum Ogólnokształcące w Zielonej Górze
2 Andrzej Moroz Europejskie Liceum Ogólnokształcące dr Rahn w Zielonej Górze
3 Kamila Sulżycka Europejskie Liceum Ogólnokształcące dr Rahn w Zielonej Górze

 

grupa 4 - studenci

 
     
Lp. Imię i nazwisko szkoła
1 Filip Skibiński Uniwersytet Zielonogorski
2 Joanna Barcka Uniwersytet Zielonogorski
3 Nicol Leidel Uniwersytet Zielonogorski

 

grupa 5 - pozostali uczestnicy

   
Lp. Imię i nazwisko
1 Elwira Demirowska-Skalska
2 Bartłomiej Cyganek
3 Marta Błasik